Завичајно одељење основано је 1974. године и данас располаже фондом од око 6.000 разноврсних библиотечких јединица. Фонд чини систематски прикупљена, сређена и обрађена библиотечка грађа обједињена на основу три принципа:
- грађа која се својим садржајем односи на Горњи Милановац и рудничко-таковски крај, као одређену географску, историјску, политичку, културну и економску средину,
- грађа која је издата на територији завичаја и
- све публикације аутора рођених у Горњем Милановцу и околини, без обзира где су објављене, и аутора који су део живота провели или радили на територији наше општине.
Задатак завичајног фонда је чување записа локалне традиције и културне баштине наше територије, и по правилу представља најзначајнији део сваке библиотеке тиме што се писано наслеђе чува за будуће генерације.
Горњи Милановац је град који је дао многе значајне појединце који су оставили далеко шири траг од граница подручја из кога су потекли: породица Настасијевића, кнез Милош Обреновић, Драга (Луњевица) Обреновић, Миодраг Ибровац, Урош Петровић, Јован Жујовић, Драгиша Васић, Мија Алексић, Божидар Петровић, Божидар Продановић, Десимир Жижовић Буин, и други. Други српски устанак, стварање модерне државе из Такова и овог краја, такође има своје дубоке и бројне писане трагове похрањене на полицама завичајног фонда.
Понос библиотеке чини фонд публикација преузет из издавачке куће Дечје новине, некадашњег издавачког гиганта бивше СФРЈ. На полицама су књиге, стрипови, новине и листови уз које су генерације одрастале и чије је детињство обогаћено читањем издања:Никад робом, Мирка и Славка, Зеке, Дечјих новина, Култура истока, Момента, Екс алманаха, Гиганта, Џубокса…
Завичајно одељење архивира и чува лист „Таковске новине“, локални недељник који у континуитету излази од 1961. године и веран је приказ живота нашег града у последњих неколико деценија и незаобилазан извор информација истраживачима.
Дигитализација културне баштине Завичајног одељења омогућава бржу и лакшу доступност фондова а у циљу изучавања материјалне и духовне културе.
Одељење се налази у поткровљу зграде Окружног начелства, такозваном Старом суду.
Радно време Завичајног одељења и читаонице од 7,30 до 15 часова сваког радног дана.
Запослена у Завичајном одељењу:
Марија Петковић, дипл. библиотекар-информатичар